6. Zestawienie kontrolne VAT

Parent Previous Next

Zestawienie kontrolne VAT jest to raport pozwalający na weryfikację rozbieżności w stawkach VAT między magazynem a Centralną Kartoteką Towarową lub BLOZ (w zależności od trybu pracy kartoteki). Zestawienie jest dostępne w ramach usługi "Analityka podstawowa". Przed rozpoczęciem korzystania z raportu należy nadać uprawnienie dostępu odpowiednim pracownikom CVAT_LIST Przegląd kontrolny VAT (Prawa). Raport znajduje się w module Analityka > Kontrola > Kontrola - VAT. Przykładowy widok:


Rys. 1. Przykładowy raport kontrolny VAT dla sieci pracującej w trybie CKT lub mieszanym


W raporcie widoczne są towary, które posiadają stan magazynowy w co najmniej jednej aptece należącej do sieci i dla których stawki VAT w magazynie różnią się od wartości:

Aby sprawdzić, w której aptece/aptekach występują rozbieżne stawki VAT, wystarczy rozwinąć wybrany towar do poziomu szczegółów za pomocą ikony . W górnej części listy widoczne będą te apteki, w których stawka VAT na magazynie różni się od stawek w CKT (pola wyróżnione kolorem niebieskim), np.:


Rys. 2. Apteki, w których stawki VAT danego różnią się od stawek w CKT


Na powyższym przykładzie widać, że dla danego towaru różnice w stawkach występują w dwóch aptekach. W kolumnie VAT na magazynie widoczne są dwie stawki 8% i 23%, co oznacza, że istnieją dostawy dla danego towaru, gdzie na kartach zakupu wprowadzono podane wartości VAT. Dla takich pozycji użytkownik może zmienić stawkę VAT za pomocą akcji dostępnych z menu podręcznego (rys. poniżej).


Rys. 3. Akcje dostępne z menu podręcznego



Rys. 4. Generowanie przeceny VAT


Opcje dotyczące zmiany ceny detalicznej:


Gdy pole Realizacja automatyczna jest zaznaczone, to przecena zostanie wykonana w aptekach automatycznie (bez konieczności zatwierdzania bufora przez farmaceutę). Jeżeli pole zostanie odznaczone, to w aptece przecena zostanie zastosowana dopiero po zatwierdzeniu bufora przeceny przez farmaceutę. Po określeniu wyżej wymienionych parametrów należy wybrać Zapisz. Po wykonaniu czynności przecena zostanie utworzona, lecz nieopublikowana. Użytkownik zostanie przeniesiony do modułu Przeceny, gdzie przecenę można wysłać do aptek za pomocą przycisku Zatwierdź:


Rys. 5. Zatwierdzenie przeceny


Jeżeli użytkownik utworzył przecenę automatyczną (o czym świadczy ikona w kolumnie Automatyczna przy danej przecenie), to przecena zostanie wykonana w aptekach automatycznie (status w punktach sprzedaży powinien się zmienić na – wcześniej należy odświeżyć stronę). Jeżeli nie utworzono przeceny automatycznej, to aby została zastosowana, konieczne będzie jej zatwierdzenie przez farmaceutę w aptece. W systemie KS-AOW wyświetlone zostanie powiadomienie o nowym dokumencie przeceny. Aby zatwierdzić przecenę, należy wejść do modułu APW14 Magazyn > Poprawa leków i zak. System wyświetli komunikat o oczekujących do akceptacji przecenach centralnych (rys. 6).


Rys. 6. Zatwierdzenie przeceny


Po wybraniu OK w powyższym oknie wyświetlone zostanie okno z dokumentami przecen centralnych do akceptacji (rys. poniżej). Każdy dokument można przejrzeć za pomocą przycisku [F3] Podgląd. Następnie farmaceuta decyduje czy zaakceptować daną przecenę ([F2] Akceptuj) czy odrzucić ([F4] Odrzuć). Akceptacja skutkuje wygenerowaniem przeceny w tzw. pajączku (można ją przejrzeć wybierając klawisz [F3]). Aby zatwierdzić przecenę, należy wybrać przycisk [F7] Zatwierdź przecenę.


Rys. 7. Przeceny centralne do akceptacji


Dodatkowe informacje:


Rys. 8. Stawka VAT w BLOZ jest inna niż w CKT



Rys. 9. Liczba aptek z niezgodnością stawki VAT



Rys. 10. Dostępne filtry


Dowiedz się więcej: