Raport Towary ze znaczącym wzrostem ceny zakupu pozwala na wyłonienie listy produktów, których cena od momentu zakupu znacznie wzrosła. W wyniku szybkiego wzrostu inflacji apteka może mieć na stanie magazynowym towary, których ceny detaliczne są niewspółmierne do aktualnych cen tego samego produktu w hurtowni (otrzymana zapłata za sprzedany towar może nie wystarczyć na zakup tego samego produktu). Dla takich pozycji możliwe jest wykonanie przeceny (bezpośrednio z poziomu modułu). Zachęcamy do regularnego przeglądania wyników raportu, co pozwoli na szybkie wychwycenie niezgodności cenowych oraz podjęcie odpowiednich działań (np. wykonanie przeceny).
UWAGA! Możliwość wykonania przeceny jest dostępna dla użytkowników korzystających z usługi „Strategie Marżowe”.
Raport jest aktualnie udostępniony w celach demonstracyjnych i znajduje się w module Polityka cenowa > Strażnik marży > Towary ze znaczącym wzrostem ceny zakupu (w przyszłości może wchodzić w skład oddzielnej usługi). Przed wygenerowaniem danych należy zdefiniować kryteria, które zostaną uwzględnione podczas analizy (rys. poniżej). Po ustawieniu filtrów wystarczy wybrać Zatwierdź.
Rys. 1. Raport „Towary ze znaczącym wzrostem ceny zakupu”, dostępne filtry
UWAGA! W przypadku niniejszego raportu zalecane jest wykluczenie towarów kupowanych pakietowo lub promocyjnie, ponieważ będą one niepotrzebnie sygnalizować potrzebę przeceny. Można to wykonać za pomocą grupy asortymentowej (wystarczy utworzyć grupę asortymentową składającą się z takich produktów) lub utworzyć listę wykluczonych towarów (za pomocą funkcji "Pomiń wybrane towary"). Szczegóły poniżej.
Dostępne filtry:
Rys. 2. Możliwość wykluczenia towaru z poziomu raportu
Po ustawieniu filtrów i kliknięciu Zatwierdź wygenerowany zostanie raport. Przykładowy widok:
Rys. 3. Przykładowy widok, raport "Towary, których cena zakupu znacząco wzrosła”
Raport prezentuje listę towarów na magazynie, których cena zakupu jest znacznie niższa od aktualnej ceny zakupu (ceny odniesienia ze źródła) – czyli aktualna cena zakupu wzrosła w stosunku do ceny, za którą kupiono towar znajdujący się na magazynie. Aktualnie ustawione filtry są widoczne w górnej części okna (pola można edytować, w tym celu należy kliknąć w ikonę , rys. poniżej).
Rys. 4. Aktualnie ustawione filtry
Domyślnie jako pierwsze na liście wyświetlane są produkty, które potencjalnie mogą przynieść użytkownikowi najwyższy zysk brutto (jeżeli zastosowana zostanie przecena na wszystkie dostawy danego towaru zgodnie z proponowaną ceną (wartość w kolumnie Cena proponowana)). Dla każdej pozycji na liście można wyświetlić szczegóły (klikając w ikonę ), czyli listę dostaw towaru w danej aptece (z uwzględnieniem filtra Wyklucz dostawy z terminem ważności krótszym niż).
Rys. 5. Lista dostaw danego towaru, który znajduje się aktualnie na stanie (w konkretnej aptece)
W kolumnie Cena proponowana wyświetlana jest sugerowana cena detaliczna produktu, która zostanie zastosowana, jeżeli użytkownik zdecyduje się na przecenę danego towaru. Cena uzupełniana jest automatycznie według wybranego algorytmu (pole Metoda określenia ceny):
*Ceną odniesienia jest cena z oferty lub ostatnia cena zakupu (w zależności od tego, co użytkownik wybrał w filtrach, rys. 1).
Opcje dodatkowe:
Rys. 6. Wybrany algorytm (pole „Metoda określenia ceny”) skutkuje automatycznym wyliczeniem ceny proponowanej (kolumna „Cena proponowana”)
Cenę proponowaną można również wprowadzić ręcznie, wystarczy kliknąć na daną wartość w kolumnie Cena proponowana, wprowadzić cenę i zatwierdzić przyciskiem . Przy takich pozycjach pojawi się ikona
(rys. poniżej). Cena ustawiona ręcznie nie jest zmieniana w przypadku zmiany algorytmu wyliczania ceny (dana pozycja raportu pozostanie na liście z określoną przez użytkownika ceną, bez względu na wskazaną metodę wyliczenia).
Rys. 7. Oznaczenie ceny ręcznie wprowadzonej przez użytkownika
Jeżeli użytkownik po ręcznym wprowadzeniu ceny zmieni zdanie i zechce powrócić do ceny wyliczonej przez aktualnie ustawiony algorytm, to wówczas należy skorzystać z menu podręcznego przy towarze > Wyczyść ręczną cenę proponowaną:
Rys. 8. Przykład usunięcia ceny proponowanej, wprowadzona zostanie cena wyliczona przez aktualnie ustawiony algorytm (górna część okna, pole „Metoda określenia ceny”)
W górnej części okna znajduje się interaktywny suwak (pole Minimalna wartość zysku), za pomocą którego można określić pożądany minimalny zysk jaki użytkownik chce osiągnąć w wyniku zastosowania ewentualnej przeceny towarów. Zmiana ustawień suwaka automatycznie aktualizuje listę towarów w raporcie – wyświetlane są pozycje spełniające założone kryteria. Przykładowo: po ustawieniu suwaka na wartości 400 zł lista towarów została automatycznie zawężona do pozycji spełniających kryteria (liczba odfiltrowanych towarów jest widoczna w dolnej części okna, rys. poniżej).
Rys. 9. Przykład zastosowania interaktywnego suwaka
Jeżeli dla danego towaru i apteki zdefiniowano już przecenę, która została zatwierdzona, ale nie została jeszcze zastosowana w aptece, to takie pozycje będą oznaczone ikoną w kolumnie Kamsoft ID, np.:
Rys. 10. Utworzono przecenę na dany towar we wskazanej aptece (kolumna „Punkt sprzedaży”)
Jak przecenić wszystkie dostawy wybranych towarów?
1. Na początek należy zapoznać się z wynikami raportu, w celu wyłonienia towarów, z udziałem których użytkownik chce utworzyć przecenę:
Rys. 11. Możliwość wykluczenia towaru z poziomu raportu
2. Następnie należy zaznaczyć towary, które mają zostać przecenione. Można wskazać wszystkie pozycje za pomocą jednego kliknięcia (przykład na rysunku poniżej).
Rys. 12. Pole umożliwiające zaznaczenie wszystkich pozycji w raporcie, liczba zaznaczonych towarów jest widoczna w dolnej części okna oraz obok przycisku „Przeceń towary”
3. Aby przystąpić do generowania przeceny, wystarczy wybrać opcję Przeceń towary.
4. W kolejno wyświetlonym oknie należy zweryfikować wprowadzoną kwotę przeceny dla danego towaru (kolumna Cena proponowana) i sposób realizacji (czy przecena ma zostać wprowadzona w sposób bezobsługowy we wskazanych aptekach (pole Realizacja automatyczna) czy też decyzja o zatwierdzeniu ma należeć do farmaceuty Czy obniżać poniżej ceny zakupu). Lista wskazanych towarów jest wyświetlona w podziale na apteki, aby wyświetlić szczegóły (listę przecenianych towarów), należy kliknąć w ikonę . Przykładowy widok:
Rys. 13. Kreator tworzenia przecen centralnych
5. Po określeniu parametrów wymienionych w poprzednim punkcie, należy wybrać przycisk Utwórz. Następnie użytkownik zostanie przeniesiony do modułu Przeceny centralne, gdzie widoczne będą wygenerowane przeceny ze statusem Oczekuje na wysłanie. Przeceny będą podzielone według punktów sprzedaży (numer Kamsoft ID apteki, dla której utworzono przecenę, widoczny będzie w jej nazwie). W oknie domyślnie widoczne są wyłącznie przeceny zdefiniowane w module Towary ze znaczącym wzrostem ceny zakupu (aby wyświetlić wszystkie przeceny, wystarczy usunąć wpis „Strażnik marży…” z pola wyszukiwania w lewym górnym rogu okna). Na tym etapie jest możliwa edycja utworzonych przecen, np. w celu określenia sposobu zaokrąglania cen.
6. Aby opublikować przeceny w aptekach, należy każdą z nich zatwierdzić. W tym celu wystarczy podświetlić odpowiednią przecenę i wybrać Zatwierdź przecenę (rys. poniżej) lub skorzystać z menu podręcznego, w którym ta opcja również się znajduje:
Rys. 14. Zatwierdzenie przeceny
7. Po zatwierdzeniu status przeceny zmieni się na Oczekuje na potwierdzenie. Po poprawnym odebraniu przeceny w aptece, jej status w systemie KS-OmniPharm zmieni się na
Punkt sprzedaży potwierdził prawidłowe odebranie (wcześniej warto odświeżyć stronę za pomocą przycisku
):
Rys. 15. Przecena została pomyślnie odebrana w punkcie sprzedaży
8. W ten sposób należy zatwierdzić wszystkie przeceny, które mają zostać opublikowane w aptekach.
9. Jeżeli podczas tworzenia przeceny zaznaczona została realizacja automatyczna, to przecena zostanie bezobsługowo zastosowana w aptece (przecenione zostaną wszystkie dostawy danego towaru we wskazanej aptece, zgodnie z ceną wskazaną z poziomu systemu KS-OmniPharm). Informację czy przecenę wskazano do automatycznej realizacji można sprawdzić w module Przeceny centralne (w kolumnie Automatyczna widoczna będzie ikona dla takich pozycji). W przeciwnym razie przecena trafia do aptecznego bufora przecen, gdzie oczekuje na decyzję farmaceuty. W systemie KS-AOW pojawi się powiadomienie, informujące o otrzymaniu dokumentu przeceny (powiadomienia można wyświetlić, wybierając skrót [CTRL+ALT+P] w menu głównym apteki). Farmaceuta może taką przecenę zatwierdzić lub odrzucić z poziomu APW14 Magazyn > Operacje > Poprawa bazy leków i zakupów).
10. W szczegółach przeceny (zakładka Punkty sprzedaży) można sprawdzić czy została zastosowana w aptekach:
Rys. 16. Weryfikacja zastosowania przeceny po stronie aptek
Dostępne statusy przeceny: