X. Statystyka serializacji MediVeris

Previous Next

Statystyka serializacji MediVeris umożliwia centralne monitorowanie realizacji obowiązków wynikających z tzw. Dyrektywy Fałszywkowej w poszczególnych aptekach należących do sieci. Dzięki rozwiązaniu zarządzający siecią może na bieżąco monitorować skuteczność procesu serializacji w punktach sprzedaży. Usługa "KS-MediVeris – statystyki serializacji"  jest zintegrowana z programem KS-MediVeris w systemie aptecznym KS-AOW. Funkcjonalność została udostępniona z poziomu modułu Analityka > KS-MediVeris – statystyki serializacji.


Rys. 1. Przykład nadania uprawnienia wybranemu użytkownikowi


Dyrektywa Fałszywkowa została wprowadzona w celu zapobiegania wprowadzaniu sfałszowanych produktów leczniczych do legalnego łańcucha dystrybucji. Od 9 lutego 2019 r. nałożony został obowiązek weryfikacji i wycofania kodów z bazy na wszystkie osoby upoważnione lub uprawnione do wydawania pacjentom produktów leczniczych objętych serializacją. Obowiązkowi serializacji podlegają wszystkie leki sprzedawane na receptę, z wyjątkiem produktów, które należą do klas leków wymienionych w załączniku nr 1 oraz niektóre leki OTC wymienione w załączniku nr 2 (Rozporządzenie Delegowane Komisji UE nr 2016/161 uzupełniające dyrektywę 2001/83/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej).


UWAGA! Podmioty, które nie realizują obowiązku weryfikacji autentyczności leków, mogą podlegać karze pieniężnej wysokości do 20 000 zł (kary obowiązują od 1 lipca 2020 r, art. 127cb prawa farmaceutycznego).


Co zawiera rozdział Statystyka serializacji MediVeris: