Przed rozpoczęciem pracy w przesunięciami MM warto skonfigurować ustawienia. W tym celu należy z poziomu modułu Przesunięcia międzymagazynowe wybrać kolejno: Ustawienia > Parametry. W wyświetlonym oknie znajdują się opcje umożliwiające konfiguracje sieci dla przesunięć MM. Po dokonaniu zmian w ustawieniach, należy pamiętać, aby zapisać zmiany, klikając Zapisz.

Rys. 7. Parametry przesunięć MM
Dostępne opcje:
- Minimum logistyczne (kwota w zł) – minimalna wartość przesunięcia MM. W polu edycyjnym przy opcji należy wprowadzić kwotę ustalonego minimum logistycznego. Jeżeli wartość danego przesunięcia będzie mniejsza od minimum logistycznego, to wyświetlony zostanie odpowiedni komunikat podczas zapisu zlecenia.
- Ostrzegaj przy zapisie przesunięcia MM, gdy nie osiągnięto ustalonego minimum logistycznego – jeżeli pole wyboru jest zaznaczone, to w przypadku, gdy wartość przesunięcia MM jest mniejsza od minimum logistycznego, to podczas zapisu przesunięcia wyświetlony zostanie odpowiedni komunikat (rys. poniżej). Po wybraniu Tak przesunięcie zostanie zapisane, mimo tego, że minimum logistyczne nie zostało osiągnięte. Wybierając Nie, użytkownik powróci do edycji przesunięcia.

Rys. 8. Minimum logistyczne
Jeżeli pole wyboru przy opcji nie jest zaznaczone, to komunikat ostrzegawczy nie będzie wyświetlany. Gdy wartość danego przesunięcia będzie mniejsza od minimum logistycznego, to użytkownik zostanie o tym poinformowany odpowiednim komunikatem w dolnej części okna. Przykładowo:

Rys. 9. Komunikat informujący o wartości przesunięcia poniżej minimum logistycznego
- Minimalna liczba dni ważności towaru – w polu należy wpisać minimalną liczbę dni ważności towaru. Gdy data ważności danego towaru będzie krótsza niż liczba dni wpisana w pole, to użytkownik zostanie o tym poinformowany w oknie przeglądu dostaw (rys. 8). Po skierowaniu kursora na ikonę, wyświetlony zostanie dodatkowy opis. Przykładowo:

Rys. 10. Ikona informująca o zbyt krótkiej dacie ważności towaru
- Ostrzegaj przy dodawaniu towarów do przesunięcia z terminem ważności krótszym niż określony – gdy opcja jest włączona, to podczas dodawania do przesunięcia towaru z terminem ważności krótszym niż wartość wpisana w pole Minimalna liczba dni ważności towaru, wyświetlony zostanie komunikat:

Rys. 11. Ostrzeżenie dotyczące daty ważności
- Wysyłaj natychmiast zlecenia do punktów sprzedaży – zlecenia przesunięć wskazane przez użytkownika do publikacji są od razu wysyłane do punktów sprzedaży (opcja jest domyślnie zaznaczona). Przesunięcia można wysyłać również zgodnie z harmonogramem (Jak określić sposób wysyłania zleceń do aptek?).
- Nie przesuwaj środków z grupy I-N, II-P – gdy pole jest zaznaczone (wartość domyślna), to przesuwanie środków odurzających oraz psychotropów ze wskazanych grup będzie zablokowane, a dane towary nie będą widoczne w kreatorze przesunięć MM.
- Nie przesuwaj środków z grupy II-N, III-P, IV-P, I-R – gdy pole jest zaznaczone (wartość domyślna), to przesuwanie środków odurzających, psychotropów oraz prekursorów ze wskazanych grup będzie zablokowane, a dane towary nie będą widoczne w kreatorze przesunięć MM.
- Nie przesuwaj środków z grupy III-N – gdy pole jest zaznaczone, to przesuwanie środków odurzających ze wskazanej grupy będzie zablokowane, a dane towary nie będą widoczne w kreatorze przesunięć MM.
- Wykluczanie towarów – możliwość definiowania listy towarów, które będą wykluczane podczas generowania przesunięć MM z poziomu KPI (Kluczowe Wskaźniki Efektywności). Gdy opcja jest włączona, to podczas generowania przesunięć MM z poziomu KPI, parametr Wykluczanie towarów będzie domyślnie zaznaczony (z możliwością odznaczenia). Listę towarów wykluczonych można również uwzględnić podczas tworzenia zamówienia (z poziomu kreatora nowego zamówienia lub wzorca zamówienia użytkownik może włączyć opcję oraz podejrzeć listę towarów wykluczonych). Konfiguracja listy towarów wykluczonych jest możliwa po wybraniu przycisku konfiguruj. Jeżeli użytkownik nie utworzył dotychczas listy towarów wykluczonych, to okno będzie puste – wówczas należy odznaczyć pole Wykluczone (pole powinno być puste) aby wyświetlić listę CKT i wybrać towary do wykluczenia, np.:

Rys. 12. Wyświetlenie listy CKT w celu wskazania towarów wykluczonych
Wybrane towary należy zaznaczyć i wybrać przycisk Wyklucz towar (przy przycisku widoczna będzie liczba zaznaczonych pozycji na liście), np.:

Rys. 13. Wykluczenie wybranych towarów
Aby wyświetlić towary wykluczone, należy zaznaczyć pole Wykluczone w górnej części okna. Wskazane pozycje będą oznaczone są ikoną
w kolumnie Wykluczony.

Rys. 8. Towary wykluczone
Znaczenie poszczególnych opcji w oknie:
- Zaznacz z pliku – możliwość wskazania towarów do wykluczenia z pliku CSV (wymagania są widoczne po skierowaniu kursora na przycisk).
- Pokaż wybrane – wyświetlenie pozycji zaznaczonych przez użytkownika.
- Wyczyść zaznaczone – odznaczenie pozycji zaznaczonych.
- Wykluczone – gdy pole jest zaznaczone, to na liście widoczne są wyłącznie towary wykluczone.
- Wyklucz towar – możliwość wykluczenia towaru.
- Przywróć towar – możliwość przywrócenia towaru.
W przypadku ręcznego tworzenia przesunięć MM (z poziomu modułu Zarządzanie przesunięciami), jeżeli definiowane przesunięcie zawiera pozycje wykluczone, wyświetlane jest wyłącznie ostrzeżenie:

Rys. 9. Ostrzeżenia wyświetlane z poziomu kreatora dla towarów wykluczonych z przesunięć MM
- Nie uwzględniaj towarów z upustem producenta – włączenie opcji skutkuje wyświetlaniem ostrzeżenia, gdy w tworzonym przesunięciu biorą udział dostawy zawierające upust producenta. Upusty można definiować w module Upusty dostawców i producentów.