W ramach danej sieci zarządzający siecią ma możliwość zarządzania aktywnością aptek znajdujących się w określonych grupach aptek w projektach pharmind GRID. W momencie, gdy sieć zostanie zaproszona przez Organizatorów do uczestnictwa w projektach, w zakładce Projekty pharmind GRID pojawią się informacje m.in. o nazwie projektu oraz nazwie organizatora danego projektu.

Rys. 1. Projekty pharmind GRID
Znaczenie poszczególnych kolumn:
- Odbiorca zarządzający siecią ma możliwość uzyskania informacji do kogo skierowany jest dany projekt.
- Liczba aktywnych aptek – ile podmiotów w ramach zaproszonej sieci jest już aktywnych w danym projekcie. Jeśli zatem zaproszona do projektu sieć liczy 15 podmiotów, natomiast wśród tych podmiotów 5 aptek sieciowych jest już aktywnych w danym projekcie, liczba w kolumnie liczba aktywnych podmiotów będzie wskazywała 0, a status umowy w projekcie GRID będzie Oczekujący. W momencie przystąpienia do danego projektu GRID przez zarządzającego siecią, w danym projekcie sumarycznie będzie 15 aktywnych aptek, natomiast liczba w kolumnie liczba aktywnych podmiotów będzie wskazywała 10, ponieważ tyle podmiotów zostało faktycznie dodanych do projektu w ramach zarządzania siecią. Liczba ta sugeruje również, ile aptek w ramach danej sieci rzeczywiście zmieniła status umowy z Oczekujący na Aktywny. W aptekach, które były aktywne w projekcie przed wyrażeniem zgody na zarządzanie projektami GRID w ramach sieci, status ten pozostanie bez zmian – apteki nadal będą miały status Aktywny w projekcie.
- Status współpracy – zarządzający siecią ma możliwość sprawdzenia aktualnej aktywności sieci w konkretnym projekcie pharmind GRID. Odpowiednio:
- Oczekujący – oznacza nowe zaproszenie sieci do uczestnictwa w projekcie, na które zarządzający siecią (po zapoznaniu się z regulaminem projektu) może wyrazić zgodę;
- Aktywny – oznacza udział sieci w danym projekcie pharmind GRID;
- Wycofany – oznacza usunięcie danej sieci z udziału w danym projekcie przez organizatora projektu. Informację odnośnie powodu wycofania danej sieci z projektu można uzyskać poprzez kontakt z organizatorem projektu, który zawarty jest w regulaminie projektu pharmind GRID;
- Zrezygnowano – oznacza rezygnację z udziału w projekcie przez zarządzającego siecią. W przypadku rezygnacji z udziału w projekcie, zarządzający siecią ma możliwość ponownego przystąpienie do projektu bez ingerencji ze strony organizatora projektu.
- Projekt zakończony – oznacza całkowite zakończenie projektu przez Organizatora projektu.
- Zarządzaj współpracą – daje możliwość zarządzającemu siecią:
- przystąpienia do określonego projektu pharmind GRID poprzez użycie przycisku Aktywuj. Opcja ta dostępna jest wyłączenie przy projektach, w których dana sieć ma status Oczekujący na potwierdzenie bądź Zrezygnowano; szczegóły w rozdziale Przystąpienie do projektu;
- zrezygnowania z uczestnictwa w określonym projekcie pharmind GRID poprzez użycie przycisku Zrezygnuj. Opcja ta jest dostępna wyłącznie przy projektach, w których dana sieć ma status Aktywny. W przypadku projektów o statusie Wycofany oraz Projekt zakończony zarządzający siecią nie ma możliwości zarządzania współpracą; szczegóły w rozdziale Rezygnacja ze współpracy z danym organizatorem.
- Rodzaj współpracy – możliwe są dwa rodzaje współpracy – apteki indywidualne bądź cała sieć. Rodzaj współpracy aptekami indywidualnymi dotyczy sytuacji, gdzie Organizator projektu zaprosił do uczestnictwa w swoim projekcie pharmind GRID aptekę sieciową, natomiast apteka ta dokonała przystąpienia do projektu zanim została zarządzana centralnie przez zarządzającego siecią. W takiej sytuacji zarządzający siecią, który nie chce przystępować do danego projektu całą siecią, a co za tym idzie – nie chce, aby apteka ze statusem już Aktywny uczestniczyła w danym projekcie, ma możliwość dokonania rezygnacji aptekami, które uczestniczyły w projektach przed wyrażeniem zgody na zarządzanie centralne. Taki rodzaj współpracy dotyczy również sytuacji, gdzie Organizator projektu zadecydował, że chce do swojego projektu zaprosić tylko i wyłączenie jedną aptekę pomimo, że apteka ta jest apteką zarządzaną centralnie. Wówczas Organizator zostanie poinformowany, że wskazana apteka jest apteką sieciową oraz będzie mógł zadecydować czy w dalszym ciągu chce zaprosić do swojego projektu tylko jedną aptekę czy całą sieć. W zależności od wysłanego zaproszenia (dla jednej apteki bądź całej sieci) rodzaj współpracy będzie wyświetlany jako apteki indywidualne, gdzie zaproszenie zostało wysłane do kilku pojedynczych aptek sieciowych bądź cała sieć, gdzie zaproszenie zostało wysłane jednorazowo do wszystkich aptek w ramach danej sieci aptek.
- Data zakończenia – możliwość sprawdzenia daty zakończenia projektu. Jeśli w kolumnie przy danym projekcie znajduje się znacznik – oznacza to, że projekt jest prowadzony bez określenia konkretnej daty zakończenia.
- Liczba aktywnych aptek – ilość aptek w ramach sieci, które są aktualnie aktywne w danym projekcie.
- Liczba aptek do aktywacji – wartość w kolumnie oznacza ile aptek (w ramach wysłanego zaproszenia przez Organizatora projektu) może jeszcze przystąpić do danego projektu. W zależności od rodzaju wysłanego zaproszenia (dla aptek indywidualnych lub całej sieci), liczba ta może się różnić od liczby wszystkich aptek należących do sieci i zarządzanych centralnie w ramach projektów pharmind GRID.
- Zarządzanie aptekami w projekcie – możliwość wyboru, którymi aptekami zarządzający siecią chce zarządzać - aktywnymi w projekcie bądź nieaktywnymi w projekcie (szczegóły w rozdziale Przystąpienie do projektu).
- Automatyczna aktywacja nowych aptek – zaznaczenie pola wyboru powoduje aktywację ustawienia automatycznego dodawania nowych aptek, które zostają przyłączone do sieci w trakcie zarządzania centralnego do projektu, w którym aktualnie uczestniczy sieć. Dzięki zaznaczeniu tego pola wyboru zarządzający siecią nie musi dokonywać ręcznej konfiguracji dodawania nowych aptek do projektów. Odznaczenie opcji automatycznego dodawania nowych aptek jest możliwe w dowolnym momencie zarządzania centralnego i powoduje wyłączenie ustawienia. W momencie wyłączenia (odznaczenia) opcji, nowe apteki przyłączone do sieci oraz zarządzania centralnego przez zarządzającego siecią nie będą automatycznie dodawane do projektów. Opcja zaznaczenia/odznaczenia automatycznej aktywacji nowych aptek jest dostępna przy każdym projekcie, dlatego też zarządzający siecią ma możliwość decydowania, w których projektach nowe apteki mają zostać automatycznie dodawane do danego projektu, a w którym chce zarządzać aktywnością nowych aptek samodzielnie, bez automatycznej aktywacji. Opcja zaznaczenia/odznaczenia automatycznej aktywacji nowych aptek w projekcie jest możliwa wyłącznie w projektach ze statusem Aktywny.
UWAGA! Apteka, która wyraziła zgodę na zarządzanie przez zarządzającego siecią z zakresu projektów GRID NIE ma możliwości samodzielnego zrezygnowania z udziału w projekcie pharmind GRID. Tylko zarządzający siecią może zarządzać aktywnością wszystkich aptek w poszczególnych projektach.