Poniżej przedstawiono przykładowy sposób utworzenia przesunięcia międzymagazynowego z poziomu systemu KS-OmniPharm:
1. Aby utworzyć przesunięcie, należy wybrać z poziomu strony głównej Przesunięć międzymagazynowych przycisk Nowe.
Rys. 23. Tworzenie nowego przesunięcia
2. Po wybraniu opcji wyświetlone zostanie okno Kreator przesunięć MM z listą punków sprzedaży, gdzie należy wskazać aptekę źródłową za pomocą przycisku Wybierz:
Rys. 24. Wskazanie apteki źródłowej
Jeżeli w kolumnie Status wyświetlona zostanie ikona , może to oznaczać, że dana apteka ma nieaktualną wersję programu KS-AOW lub nieaktualną wersję klienta (wymagane do obsługi przesunięć MM z poziomu centrali). Po skierowaniu kursora na ikonę, wyświetlony zostanie opis nieprawidłowości, np.:
Rys. 25. Ostrzeżenie dotyczące danej apteki
3. Po wskazaniu apteki źródłowej wyświetlona zostanie lista towarów:
Rys. 26. Wskazanie towarów do przesunięcia
W kreatorze należy wskazać towary do przesunięcia. Odpowiednie pozycje można wyszukiwać za pomocą pola edycyjnego "Szukaj" według nazwy, numeru BLOZ i CKT.
Lista towarów podzielona jest na kolumny:
Aby dodać wybrany towar do przesunięcia, należy kliknąć ikonę :
Rys. 27. Wybranie towaru do przesunięcia
4. Następnie wyświetlona zostanie lista dostaw wybranego towaru, podzielona na następujące kolumny:
Po prawej stronie okna wyświetlona zostanie lista aptek, do których można przesunąć towar. Lista składa się z kolumn:
Oprócz tego w górnej części okna widoczny będzie nagłówek z nazwą towaru wskazanego do przesunięcia oraz ilość (liczba pozycji wskazanych do przesunięcia przez użytkownika / ilość towaru ze wszystkich dostaw):
Rys. 28. Wskazanie ilości do przesunięcia
Jeżeli przy danym punkcie sprzedaży pojawi się ikona , to należy skierować na nią kursor, w celu zweryfikowania nieprawidłowości. Przykładowo:
Rys. 29. Ostrzeżenie dotyczące punktu sprzedaży
5. Należy kliknąć na dostawę, z której przesunięcie ma zostać wykonane, a następnie wybrać aptekę docelową, do której towar zostanie przesunięty. W tym celu w kolumnie „il. z dostawy” przy wybranym punkcie sprzedaży, należy wpisać liczbę przesuwanego towaru. Po uzupełnieniu pola, wartość w kolumnie „il. wybr./dost.” oraz ilość w nagłówku zostaną automatycznie uzupełnione zgodnie z wprowadzoną wartością.
Rys. 30. Wskazanie ilości do przesunięcia
Jeżeli użytkownik wskaże do przesunięcia ilość większą niż dostępna z dostawy, to w kolumnie „il. wybr./dost.” wyświetlone zostanie ostrzeżenie o wskazaniu za dużej ilości do przesunięcia. W tej sytuacji użytkownik może dodać towar z innych dostaw (jeżeli są) lub dostosować ilość do przesunięcia do ilości dostępnej z danej dostawy (dodatkowa informacja zostanie wyświetlona po skierowaniu kursora na pole z wpisaną ilością do przesunięcia z danej dostawy).
Przykładowo: użytkownik chce przesunąć 20 sztuk towaru z wybranej dostawy, jednak z dostawy można pobrać tylko 11 sztuk. Po wpisaniu w pole „Il. z dostawy” wartości: 20 wyświetlona zostanie informacja:
Rys. 31. Wybrana ilość większa niż dostępna z dostawy
Aby dodać towar z innych dostaw, należy kliknąć ENTER. Po wykonaniu czynności towar zostanie pobrany z kolejnej dostawy oraz w razie potrzeby z następnej (do momentu, aż wybrana ilość do przesunięcia przez użytkownika zostanie osiągnięta), np.:
Rys. 32. Dodanie towaru z innych dostaw
Opcja umożliwiająca pobranie towaru z innych dostaw pojawia się tylko wtedy, gdy istnieją kolejne dostawy, z których można towar pobrać. W przypadku braku takiej możliwości, konieczne jest zweryfikowanie ilości do przesunięcia z danej dostawy, np.:
Rys. 33. Wskazanie za dużej ilości do przesunięcia
Każda dostawa towaru, z której użytkownik wskaże pozycje do przesunięcia, zostanie wyróżniona na liście. Dodatkowo w górnej części okna (przy nazwie przesuwanego towaru w polu ilość) widoczna będzie suma pozycji wskazanych do przesunięcia, wyróżniona kolorem zielonym.
Rys. 34. Dostawy, z których wskazano towar do przesunięcia
6. Jeżeli użytkownik wskazał już wszystkie dostawy oraz ilości do przesunięcia zgodnie z zapotrzebowaniem, aby przejść dalej, należy wybrać Zatwierdź.
Rys. 35. Zatwierdzenie zmian w przesunięciu
7. Aby wskazać następny towar do przesunięcia, należy powtórzyć czynności opisane od punktu 3.
8. Przykładowe przesuniecie przed zapisaniem lub publikacją:
Rys. 36. Przykładowe przesunięcie
Po prawej stronie okna znajduje się lista aptek docelowych, pod każdą pozycją apteką znajdują się towary z danej dostawy wskazane do przesunięcia.
Z poziomu okna użytkownik może skorzystać z opcji:
9. Aby utworzone przesunięcie przesłać do punktów sprzedaży, należy wybrać przycisk Opublikuj:
Rys. 37. Publikacja przesunięcia
10. Po wybraniu opcji użytkownik zostanie przeniesiony do głównego okna Przesunięć międzymagazynowych. Utworzone przesunięcie zyska status Zlecone i oczekujące na potwierdzenie przyjęcia przez źródłowy punkt sprzedaży. Po odświeżeniu strony (za pomocą przycisku ) status komunikacji powinien się zmienić na
:
Rys. 38. Źródłowy punkt sprzedaży potwierdził odebranie zlecenia
11. Gdy apteka źródłowa zarezerwuje towar do przesunięcia, status zlecenia zostanie zmieniony na Rezerwacja.
12. Po zatwierdzeniu przesunięcia w aptece źródłowej, zlecenie w KS-OmniPharm otrzyma status Dostarczanie. Na tym etapie zarządzający siecią może np. sprawdzić czy w aptece źródłowej zmieniono ilość do przesunięcia. Jeżeli tak, to przy symbolu dokumentu pojawi się ikona:
Rys. 39. Ostrzeżenie
Po skierowaniu kursora na ikonę, wyświetlony zostanie dodatkowy opis:
Rys. 40. Zmiana ilości do przesunięcia
Po rozwinięciu danego przesunięcia można sprawdzić szczegóły modyfikacji. Przy pozycji, która została zmodyfikowana, w kolumnie „il. przesunięta” wyświetlona zostanie ikona (po skierowaniu kursora na ikonę wyświetlony zostanie dodatkowy opis):
Rys. 41. Szczegóły zmian w przesunięciu
Na powyższym przykładzie widać, że ilość zlecona do przesunięcia różni się od ilości faktycznie przesuniętej – w kolumnie „il. zlecona” znajduje się wartość 2, natomiast w kolumnie „il. przesunięta” wyświetlona jest wartość 1.
13. Gdy towary wraz z dokumentem zostaną przyjęte przez docelowy punkt sprzedaży, status przesunięcia zostanie zmieniony na Przyjęte.
Rys. 42. Towary zostały przyjęte na stan w docelowym punkcie sprzedaży
Jeżeli ilość przyjęta na magazyn w aptece docelowej różni się od ilości przesuniętej z apteki źródłowej, to przy danym przesunięciu zostanie wyświetlona ikona ostrzeżenia:
Rys. 43. Niezgodności przy przyjęciu towarów
Po rozwinięciu danej pozycji można zweryfikować, dla których pozycji odnotowano nieprawidłowość. Dodatkowo w kolumnie „Niezgodność” wyświetlona zostanie ikona , po skierowaniu na nią kursora przedstawiony zostanie dodatkowy opis.