5.3. Kreator centralnego parametryzowania zamówień

Parent Previous Next


Jak utworzyć przykładowy zestaw centralnych parametrów zamówień?



UWAGA! Wszystkie opcje dostępne w oknie kreatora są odzwierciedleniem parametrów, które znajdują się w systemie aptecznym (moduł 12. Zamówienia > Reguły).


1. Aby utworzyć nowe zestawienie, należy wybrać Nowy z poziomu okna Sterowanie parametrami zamówień. Po wybraniu opcji wyświetlony zostanie kreator, który w pięciu krokach opisuje proces definiowania parametrów zamówień centralnych w aptece.


Rys. 1. Utworzenie nowego zestawu



2. Krok pierwszy: ustalenie parametrów centralnego zestawu. W tym miejscu można uzupełnić nazwę, opiekuna (pola są domyślnie uzupełnienie, ale można je edytować) oraz dodatkowy opis.


Rys. 2. Parametry zestawu



3. Krok drugi: konfiguracja norm. W zakładce 2. Normy można ustalić parametry, na podstawie których będą generowane normy magazynowe.


Rys. 3. Reguły dotyczące norm



Reguły dotyczące norm są podzielone na trzy zakładki:


1. W zakładce Ogólne znajdują się opcje:


2. W zakładce Norma można m.in. wybrać algorytm, który ma być używany podczas automatycznego liczenia norm (pole Domyślny algorytm liczenia norm).


Rys. 4. Ustawienia algorytmu liczenia norm


Dostępne opcje:


3. Kolejna zakładka to Ilość minimalna:


Rys. 5. Zakładka "Ilość minimalna"


Dostępne opcje:


4. Po skonfigurowaniu reguł norm można przejść do kolejnej zakładki 3. Lista braków:


Rys. 6. Lista braków


W tym miejscu można sprecyzować reguły, na podstawie których tworzona będzie lista braków. Dostępne opcje:


5. Krok czwarty: konfiguracja reguł automatycznego tworzenia zamówienia. W zakładce 4. Zamówienia można sterować parametrami określającymi działanie Optymalizatora zamówień w aptekach. Wszystkie opcje w zakładce są odzwierciedleniem reguł widocznych z poziomu KS-AOW (numeracja poszczególnych funkcji jest identyczna).


Rys. 7. Reguły automatycznego tworzenia zamówienia



Poniżej znajduje się krótki opis poszczególnych opcji w oknie (szczegółowa instrukcja dotycząca optymalizatora jest dostępna z poziomu systemu KS-AOW: zakładka O SYSTEMIE > Optymalizator zamówień w systemie KS-AOW).



Rys. 8. Reguły promocji



Rys. 9. Reguły równych cen





Rys. 10. Wykluczenia dostawców



Rys. 11. Dodanie nowych wskazań


Po kliknięciu Wybierz, przy polu Dostawca wyświetlona zostanie Centralna Baza Dostawców. Należy zaznaczyć wybraną pozycję (kliknąć Wybierz), a następnie w ten sam sposób wskazać towary. Po przyporządkowaniu dostawcy do towarów, należy zapisać zmiany – przycisk Zapisz. Po zapisaniu dodane pozycje pojawią na liście. W ten sposób można dodać dowolną ilość przyporządkowań do listy.


Rys. 12. Wskazania: towar -> dostawca



Rys. 13. Ustawienia aktywujące zakładkę "8. Dostawcy - podział leków z ceną urz."


W zakładce 8. Dostawcy - podział leków z ceną urz. użytkownik może wskazać dostawców za pomocą przycisku Dodaj, u których użytkownik chce zamawiać leki z ceną urzędową. Po dodaniu pozycji należy określić proporcje podziału leków w kolumnie Podział leków urz.:


Rys. 14. Określenie procentowego podziału leków między dostawców, przykładowy widok


Wartości, które można wpisać mieszczą się w przedziale 0-100 (z możliwością wprowadzenia wartości dziesiętnych). Suma procentowa wprowadzonych udziałów powinna wynosić 100 (w przeciwnym razie zapisanie parametrów nie będzie możliwe). Zarówno nagłówek zakładki 8. Dostawcy - podział leków z ceną urz., jak i nazwa kolumny Podział leków urz. zawierają aktualną zsumowaną wartość procentową podziału leków dla dostawców oraz są wyróżnione kolorem:


Ustawienia centralne dotyczące podziału leków z ceną urzędową między dostawcami zostaną zastosowane podczas tworzenia zamówień w systemie KS-AOW w przypadku, gdy dany punkt sprzedaży korzysta z optymalizatora w wersji pełnej.

Podgląd ustawień centralnych dotyczących leków z ceną urzędową będzie widoczny w systemie KS-AOW po wybraniu [F7] z poziomu okna Reguły automatycznego tworzenia zamówienia (APW12/Reguły/Automatyczne tworzenie zamówienia). Szczegóły w rozdziale Parametry zamówień od strony apteki.


Rys. 15. Określenie procentowego podziału leków między dostawców, przykładowy widok


6. Jeżeli utworzony zestaw ma zostać wysłany do punktów sprzedaży, należy przejść do zakładki 5. Publikacje. Po wybraniu przycisku Dodaj wyświetlona zostanie lista aptek, spośród których należy wybrać i zaznaczyć te, do których parametry centralne mają zostać wysłane (można wybrać dowolną ilość). Po zaznaczeniu pól wyboru przy wybranych pozycjach, należy kliknąć Zapisz.


Rys. 16. Wybór aptek



7. Po zapisaniu wyświetlony zostanie komunikat (rys. poniżej), aby wysłać zestaw parametrów do wskazanych aptek, należy wybrać Tak. Jeżeli w oknie publikacji użytkownik wybierze Nie, to zestaw nie zostanie wysłany, lecz jedynie zapisany ze statusem Oczekuje na wysłanie. Takie zestawienie można w każdej chwili edytować i opublikować.


Rys. 17. Potwierdzenie publikacji parametrów



8. Po potwierdzeniu publikacji zestaw zostanie zapisany ze statusem Oczekuje na potwierdzenie z punktu sprzedaży. Gdy status publikacji zmieni się na Poprawny, (wcześniej należy odświeżyć stronę za pomocą przycisku: lub klawisza F5) proces publikacji można uznać za prawidłowo zakończony.