Wskaźnik KPI Dostępność towarów, wartość towarów zalegających składa się z następujących miar:
- dostępność towarów na min. jeden dzień sprzedaży (wg ilości sztuk) – wskazanie liczby towarów, których aktualny zapas wystarczy na min. jeden dzień potencjalnej sprzedaży (i więcej),
- wartość towarów zalegających powyżej 6 miesięcy – towary przyjęte na stan w aptece ponad 6 miesięcy temu. Wartość towarów jest wyliczana na podstawie wartości zakupu (ceny zakupu netto).

Rys. 1. KPI BASIC, Dostępność towarów i towary zalegające, widok ogólny
Po wybraniu przycisku Szczegóły wyświetlony zostanie raport:

Rys. 2. KPI BASIC, Dostępność towarów i towary zalegające, raport szczegółowy
Raport składa się z następujących kolumn:
- Apteka – punkty sprzedaży.
- Wartość sprzedaży wg cen zakupu netto – suma wartość sprzedaży według cen zakupu netto (w wybranym okresie analizy).
- Liczba pozycji asortymentowych ze sprzedażą – liczba produktów sprzedawanych w wybranym okresie analizy.
- Liczba pozycji asortymentowych bez sprzedaży z zapasem – liczba pozycji asortymentowych z zapasem, niebiorących udziału w sprzedaży w wybranym okresie analizy.
- Liczba pozycji asortymentowych – liczba kartotek towarowych z zapasem z CKT/BLOZ (przykład: 1 kartoteka towarowa = 1 pozycja asortymentowa). Jest to liczba kartotek towarowych, które w wybranym okresie analizy posiadały zapas (jest to suma dwóch wcześniejszych kolumn niniejszego raportu: Liczba pozycji asortymentowych ze sprzedażą i bez sprzedaży z zapasem).
- Asortyment dostępny – liczba kartotek towarowych z zapasem z CKT/BLOZ, których wystarczalność zapasu w dniach jest większa niż zapotrzebowanie na 1 dzień potencjalnej sprzedaży (założenie sprzedaży analogicznej jak we wskazanym okresie analizy).
- % udział dostępności – procentowy udział kartotek towarowych z zapasem z BLOZ/CKT, których wystarczalność zapasu w dniach jest większa niż zapotrzebowanie na 1 dzień potencjalnej sprzedaży (założenie sprzedaży analogicznej jak we wskazanym okresie analizy) wobec wszystkich kartotek towarowych (pozycji asortymentowych) z zapasem.
- Wartość zapasu – wartość zapasu magazynowego w cenach zakupu netto (w wybranym okresie analizy).
- Wartość towarów zalegających – wartość zapasu magazynowego (według cen zakupu netto) towarów będących na stanie magazynowym ponad 6 miesięcy.
- % udział towarów zalegających – procentowy udział towarów zalegających w zapasie magazynowym.
Informacje, które można uzyskać z raportu:
- zestawienie procentowego udziału kart towarowych CKT/BLOZ z zapasem na min. jeden dzień potencjalnej sprzedaży z poziomem wartości towarów, które zalegają w magazynie od sześciu miesięcy (użytkownik uzyskuje odpowiedź na pytanie, jaki jest poziom towaru dostępnego do sprzedaży względem zamrożonego kapitału w towarze zalegającym),
- zestawienie wyników sumarycznych dla wszystkich aptek należących do sieci i dla każdej z osobna,
- dane w raporcie można weryfikować m.in. dla wybranego producenta, wybranej apteki, wybranego towaru, grupy towarów (wg kryterium wskazanego przez użytkownika w ustawieniach filtrowania, lub pliku CSV).
* Listy towarów zalegających TOTAL sieć oraz per apteka dostępne w poziomie PREMIUM.
UWAGA! Do poziomu PREMIUM można przejść bezpośrednio z poziomu raportu BASIC (pod warunkiem, że użytkownik posiada usługę „KPI PREMIUM – wskaźniki stanu przedsiębiorstwa” oraz uprawnienia dostępu):

Rys. 3. Możliwość przejścia z poziomu BASIC do poziomu PREMIUM
Wystarczy kliknąć na ikonę
symbolizującą wykres przypisany do danego wskaźnika. Po skierowaniu kursora na ikonę wyświetlony zostanie dodatkowy opis.