Okres analizy – pozwala na przegląd wyników dla wszystkich wskaźników i raportów w poszczególnych miesiącach, dzięki temu można ocenić progres lub regres rozwoju przedsiębiorstwa w poszczególnych obszarach. Dane we wskaźnikach są analizowane od bilansu otwarcia magazynu (czyli od dnia wyrażenia zgody na przesyłanie historycznych danych sprzedażowych z aptek). Datę bilansu otwarcia można sprawdzić w panelu filtrowania, po skierowaniu kursora na ikonę
. Opcje do wyboru:
- Ostatnie 30 dni – w analizie zostaną uwzględnione dane z ostatnich 30 dni („Ostatnie 30 dni” to okres, który rozpoczyna się licząc 30 dni od bieżącego dnia, a kończy na wczoraj). Dokładny zakres dat dla filtra jest widoczny w polu „Okres analizy” po kliknięciu w przycisk Pokaż filtry (rys. 1).
- Bieżący miesiąc – przegląd wyników dla bieżącego miesiąca. Filtr można zastosować od drugiego dnia aktualnego miesiąca, czyli np. od 2 lipca. Pierwszego dnia miesiąca opcja jest niedostępna ze względu na to, że aktualne dane są dostępne na dzień wstecz. Po ustawieniu filtra i skierowaniu kursora na ikonę
wyświetlona zostanie dodatkowa informacja precyzująca analizowany zakres dat (dane za bieżący miesiąc – do dnia wczorajszego), np.:
- Poprzedni miesiąc – analiza dla pełnego poprzedniego miesiąca.
- 3 miesiące wstecz – analiza dla pełnego miesiąca trzy miesiące wstecz.
- Pół roku wstecz – analiza dla pełnego miesiąca pół roku wstecz.
- Rok wstecz – analiza dla pełnego miesiąca rok wstecz.
- Dowolny miesiąc – analiza danych dla wybranego pełnego miesiąca. Pożądany miesiąc można wybrać klikając w ikonę
.
- Bieżący kwartał – analiza danych z bieżącego kwartału (zakres dat zostanie automatycznie ustawiony po wybraniu opcji).
- Poprzedni kwartał – analiza danych z poprzedniego kwartału (zakres dat zostanie automatycznie ustawiony po wybraniu opcji).
- Dowolny zakres dat miesiącami – analiza danych z wybranego okresu (domyślny jest to bieżący miesiąc). W polu 'od' i 'do' należy wskazać zakres miesięcy, który zostanie uwzględniony w analizie. Należy pamiętać, że we raportach KPI można analizować dane od daty bilansu otwarcia magazynu (datę bilansu otwarcia można sprawdzić w górnej części okna kierując kursor na ikonę
).
- Na podstawie akcji – opcja jest dostępna przy jednoczesnym zastosowaniu filtra Akcje biznesowe (szczegóły w rozdziale Akcje biznesowe).
Jeżeli użytkownik wskaże w filtrach zakres rok wstecz i dodatkowo zaznaczy pole Użyj bieżących stanów magazynowych (sprzedaż historyczna, bieżący stan zapasu magazynowego), to należy pamiętać, że wybrane parametry mają zastosowanie do pięciu wskaźników KPI, weryfikujących dane zapasu magazynowego, dostępności oraz brakującej dostępności (wskaźniki zostały wyróżnione poniżej):

Rys. 1. Ustawienie filtra z uwzględnieniem opcji użycia bieżących stanów magazynowych ma zastosowanie dla pięciu wskaźników wyróżnionych na powyższym rysunku
Opcja Użyj bieżących stanów magazynowych pozwala na zastosowanie bieżących stanów magazynowych przy wyliczaniu wartości w raportach, niezależnie od wybranego okresu analizy (opcja jest nieaktywna dla okresu analizy: bieżący miesiąc oraz ostatnie 30 dni). Funkcja może być szczególnie przydatna w okresach sezonowości sprzedaży, np. w celu sprawdzenia na ile wystarczy bieżącego zapasu przy założeniu, że sprzedaż będzie analogiczna jak rok temu (KPI, Dostępność towarów).

Rys. 2. Opcja umożliwiająca zastosowanie bieżących stanów magazynowych podczas wyliczania wartości w raportach dla okresu analizy innego niż bieżący miesiąc i ostatnie 30 dni
- Dowolny miesiąc – analiza wybranego pełnego miesiąca kalendarzowego. Po wybraniu opcji należy wskazać wybrany miesiąc do analizy (Wprowadzanie dat).
UWAGA! Należy pamiętać, że dane we wskaźnikach są analizowane od bilansu otwarcia magazynu (szczegóły)!

Rys. 3. Możliwe okresy analizy KPI
Więcej o filtrowaniu: